Eskişehir Etkinlikleri ve Festivaller Listesi

Eskişehir etkinlikleri bakımından kültürel olarak ciddi bir miras taşıyan şehirlerimizden birisidir. Yıllardır süregelen ve her sene düzenlediği etkinlik ve bayramları sayesinde ziyaretçilerine adeta görsel ve duygusal bir şölen yaşatır. Bu etkinlikler dini, resmi, yöresel veya tamamen şehrin kültürel etkinlikleridir. Eskişehir etkinlikleri şehrin kültür genişliğini ve çeşitliliğini gösterir. Şehirde bulunan her türlü etkinlik kültürel olarak nesilden nesille aktarılan bir miras niteliği taşır.

Eskişehir Etkinlikleri ve Festivalleri Listesi

Eskişehir Etkinlikleri ve Festivalleri Listesi

Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu Eskişehir gibi illerimizde bu etkinliklerin ve festivallerin sayısı da oldukça fazladır. Hem şirin olması hem de alım gücünün oldukça fazla (diğer büyük şehirlere göre) olmasından kaynaklı iş göçü alan bir ilimizdir. Bu sebeple resmi etkinlikler veya festivaller bu ilimizde bir bayram havasında geçmektedir. Bunun dışımda üniversitelerin kuruluşundan sonra ‘’Tam üniversite okunacak şehir’’ nidaları şehir adına yükselmiştir. Bu sebeple hem gençlik hem de bilimsel etkinliklere de şehrin dört bir yanında yer verilmektedir.

Farklı şehirlerden üniversite ve iş imkanları sayesinde şehre göç eden vatandaşlarımız ve şehrin yerlileri farklı inanışlara sahip olduğundan, birçok dini bayram ve etkinlik de görmek mümkündür. Ayrıca Eskişehir’in yerlilerinin de hem dini hem de gelenekleş bayram ve etkinlikleri vardır. Tüm bu kültürel etkinliklere katılabilmek için Eskişehir otel seçiminizi çok iyi yapmanız gerekmektedir. Konaklama tercihinizi şehir merkezine yakın bir lokasyonda yapmanız durumunda tüm etkinliklere ve festivallere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ilgaz Business Hotel & Suite olarak tüm ziyaretçilerimize keyifli bir konaklama deneyimi sunmaktayız. Eskişehir etkinlikleri ve festivallerine yakın olmak adına şehir merkezinde bulunan otelimizde konaklayabilir, bünyemizde bulunan Emirgan Sütiş ile kahvaltı keyfini yaşayabilirsiniz.

Eskişehir Etkinlikleri ve Festivalleri

Eskişehir öğrenci şehri olması ve M.Ö 14. yüzyıla kadar dayanan bir tarihi olması nedeniyle bir çok festivale ve etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yerel yönetimlerin etkisiyle birlikte, ziyaretçilerine ve yerleşik halka keyifli zamanlar yaşatan bu festivaller aracılığıyla Eskişehir’in tadını çıkarabilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

SEYYİD ŞÜCAADDİN-İ VELİ Anma, Dostluk ve Sevgi Günü

Bu etkinlik her sene Mayıs ayının 4. Haftası düzenlenir. Temel amacı, Seyyid Şücaaddin-i Veli’yi anmaktır. Arslanbeyli Köyü Şücaaddin Veli Turizm ve Tanıtım Derneğinin düzenlediği bir etkinliktir.

Ecdadı Anma Günü

bu tören her haziran ayında bir gün belirlenerek düzenlenir. Ulusal bir nitelik taşımaktadır. Geçmişte ve tarihteki iz bırakan önemli kişiler belirlenerek her sene birinin ruhu şad edilir. Bu etkinlik de yine Arslanbeyli Köyü Şücaaddin Veli Turizm ve Tanıtım Derneğinin düzenlediği bir etkinliktir.

Nazım Hikmet ve Kuva-i Milliye Şehitlerimizi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri

Her sene haziran ayının ilk haftası düzenlenen bu etkinliğin amacı Nazım Hikmet’i ve Kuva-i milliye şehitlerimizi anmaktır. Hem kültürel hem de ulusal bir etkinlik olmasıyla ön plana çıkar. Bu etkinlik, Doğançayır Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Oldukça yoğun ilgi ve katılım gören etkinliğe haziranın ilk haftası aileniz veya arkadaşlarınızla katılmanız mümkündür. 

Etkinliklere ve festivallere katılmak için Eskişehir konaklama seçeneklerini merkezi bir noktada belirlemelisiniz.

Tepreş Şenlikleri

Bu şenlikler tam anlamıyla kırım kültürünü yansıtan şenliklerdir. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği tarafından her yıl haziran ayının 2. pazar günü düzenlenmektedir. Ulusal ve temelde kültürel bir etkinliktir. Aile ve arkadaşlarla katılıma uygudur. Özellikle yeni kültürler tanımayı ve öğrenmeyi sevenler için bulunmaz bir fırsattır. Daha detaylı bilgi için Tepreş Şenlikleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kayakent Çukurbağ Şenlikleri ve Kilim Festivali

Türk kadınlarının senelerdir süregelen zanaatı kilim dokumaya olan merakını bilirsiniz. Kayakent Belediye Başkanlığı tarafından her yıl haziran ayının 3. Haftasında bir gün belirlenerek kutlanır. Bu kilim festivaline hem hediyelik, hem de hatıralık kilimler almak isterseniz kesinlikle uğramalısınız.

Mihalgazi Panayırı

Gerçekten eğlence severlerin bayılacağı bir etkinlik olan Mihalgazi panayırı adeta bir şölendir. Çoğu kişiye çocukluğunu ve eski panayırları hatırlatan bir görselliğe sahiptir. Mihalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen bu etkinliğe her sene adeta ulusal düzeyde bir katılım olmaktadır. Özellikle genç ve öğrenci kesim sıklıkla bu etkinliği tercih etmektedir. Her sene düzenleneceği tarih belediyenin sayfasından duyurulmaktadır. Ulusal düzeyde katılım gerçekleşmekte, katılımcılar genellikle yakın çevre ilçe ve illerden gelen esnaf ve satıcılardan oluşmaktadır. Katılımcı sayısı her yıl 200-250 arasında olmaktadır.

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Etkinlikleri

Yörük kültürü eski ve köklü geçmişi olan birçok ilimizde mevcut bir kültürdür. Hatta Yörük kültürü o kadar derin ve hoştur ki Eskişehir’de de bu güzel kültürün insanlarını ve izlerini görmek mümkündür. Her yıl ağustos ayının 4. haftası cuma, cumartesi, pazar günleri düzenlenir. Açık bir şekilde kültür tanıtım etkinliğidir. Ertuğrul Gazi Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği tarafından düzenlenmektedir.

Karaçay Balkar Şenlikleri

Etkinlik Programı Kuzey Kafkas Karaçay- Balkarlarının kültürünü tanıtmak, Çerkezlerin kaynaşmasını sağlamaktır. Bu etkinliği düzenleyen iki temel dernek vardır. İki derneğin ortak çalışması olmasından kaynaklı oldukça göz alıcı ve etkileyici etkinlikler çıkmaktadır. Her yıl haziran ayının son haftası Han İlçesi Yazılıkaya Köyünde, Kişi Kuzey Kafkas Karaçay-Balkar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenmektedir.

Seyyid Battal Gazi’yi Anma Töreni

Seyitgazi Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Seyyid Battal Gazi Vakfı tarafından he sene düzenlenen oldukça heybetli etkinlikler barındıran bir anma törenidir. Bu anma töreni Her yılın Eylül Ayının 1. Günü kutlanmaktadır. Seyyid Battal Gazi gibi şahsiyetlerin bir ilde yoğunlukta olması ve sürekli anma törenlerinin düzenlenmesi, o şehrin mihenk taşlarındandır.

Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu

Bilim etkinlikleri ile de diğer şehirlere tam anlamıyla fark atan Eskişehir, düzenlenen sempozyum, forum, açık oturum ve panel etkinlikleri ile meşhurdur. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen bu etkinlik uluslararası bir içeriğe sahiptir. Yabancı bilir kişilerin ve uzmanların da sıklıkla katıldığı bir etkinliktir. Etkinlik Programı yaklaşık 10 yıldır düzenlenmektedir.

Eskişehir Etkinlikleri dışında farklı seçenekler için Eskişehir gezilecek yerler başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

MİHALIÇÇIKLILAR Günü ve Kiraz Festivali

Mihalıççık Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen bir festivaldir. Mihalıççık Eskişehir’in ilk ilçelerinden birisidir. Bu nedenle Eskişehir için kıymeti adeta pay biçilemez. 2019’da Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivalinin 41.cisi kutlanmış olup 15 bin kişi katılmıştır.

Ulusal Sanat Çalıştayı

Daha önce de belirttiğimiz gibi Eskişehir bilim ve sanat konusundaki etkinlikleriyle oldukça meşhurdur. Bu etkinliklerden birisi de Sanat çalıştaydı. Her sene belediyenin önceden yayınladığı tarihler arasında ziyaretçilerine kapılarını açar. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Ulusal Sanat Çalıştayı olarak da bilinmektedir ve ulusal bir katılım almaktadır. 12 yıldır düzenlenmektedir. Yaklaşık her sene 30 ressamın katıldığı bu etkinliği aileniz ve arkadaşlarınızla ziyaret etmeniz mümkün.

Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından, her sene yayınlanan tarihlerde, uluslararası şekilde düzenlenen bir etkinliktir. 14 yıldır düzenlenmektedir. Uluslararası yaklaşık 30 şair katılmaktadır. Harika bir atmosfer ve güzel bir ortama sahip etkinlik, şiir ve sanat tutkunlarının dikkatini çekecek türdendir.

1 Nisan İnönü Zaferlerini Kutlama Günü

İnönü zaferinde oldukça önem ve paya sahip olan Eskişehir şüphesiz ki bugünü etkinlik yapmadan geçmeyecektir. İnönü Kaymakamlığı tarafından her sene 1 Nisan İnönü Zaferleri Kutlama Töreni gerçekleştirilmektedir. Etkinlik genellikle Çarşı Mahallesi Mustafa Kemal Caddesi No: 33 26670 İnönü / Eskişehir adresinde düzenlenmektedir.

Mahmudiye’nin Düşman İşgalinden Kurtuluş Yıl Dönümü

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü, günün anlam ve önemini halkımıza yaşatmak ve hissettirmek için 30 yıldan fazla süredir düzenlenen kurtuluş günü kutlama etkinliğidir. Mahmudiye Belediyesi tarafından ulusal olarak düzenlenen bir etkinliktir. Her sene belediye sayfasından düzenleneceği tarih ve saat belirtilmektedir.

Gürleyik Su Festivali 

Gürleyik Su Festivali 2015 yılında 7.cisi düzenlenmiştir. O sene yaklaşık 8 ila 10 bin katılımcı katılım sağlamıştır. Mihalıççık Belediye Başkanlığı tarafından her sene düzenlenir. Ulusal nitelikte olan bu festival, belediye sayfası tarafından verilen tarihler aralığında düzenlenmektedir.

Meslekleri Tanıma Panayırı

Özellikle bir Üniversite şehri olmasından kaynaklı meslek tanıtımları ve bu alana duyulan merak oldukça fazladır. Gençlerin katılabilecekleri ve sevebilecekleri bu etkinlik her sene Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Etkinlik tarihi 2016 yılı mayıs ayı içerinde bir günde yapılır. Etkinlik tarihi, kesinleşmiş tarih değildir, her sene belediye tarafından düzenlenir ve duyurulur.

Fırçanın Sırdaki İzi Eskişehir Etkinlikleri

Anadolu Üniversitesi ile SSEDD iş birlikleri sayesinde bu program gerçekleşmektedir. Sanatın ve Sanatçının disiplinler arası etkinlik ve projelerde gösterdiği yaratıcı yönüne fırsat tanıyabilmek ve önünü açabilmek, bu alanda farkındalık yaratmak, sanatçıları, toprağın, ateşin ve sırrın verdiği olanakları ile Eskişehir teması altında seramik sanatında birleştirmek ve buluşturmak, sanatsal bir bellek ve hafıza oluşturmak amacıyla günümüzde sanatın farklı dallarında eser veren modern sanatçılar ile ünlü seramik sanatçılarını davet ederek düzenlenmektedir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Haziran veya temmuz aylarında yapılmaktadır.

Eskişehir Çocuk Şenlikleri

Çocuk denildiğine aldırmayın. Her yaş grubundan kişilere kapısı açık olan bu etkinlik, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerini gerçekleştirmek amacıyla düzenlenmektedir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı birimler (ESMEK, Masal Şatosu, BDM, Es-Çocuk Evi, Akvaryum vb.) STK’lar ile birlikte içerisinde hayata geçirilmektedir. Stant Çalışmaları, Atölye Çalışmaları, Oyunlar (Nostaljik oyunlar, Şişme Oyun Alanları Vb.), Konserler gibi etkinlikler sıklıkla yer almaktadır. Çocuklarınız için adeta bulunmaz bir fırsattır. Ayrıca sizlerin de keyifli vakit geçirmesi için aile-çocuk etkinliklerine de yer verilmektedir.

Eskişehir Bilim – Gözlem Şenlikleri

3 gün konaklamalı gözlem şenliği etkinliği. Etkinliği her sene ağustos ayı içerinde düzenlenmektedir. Etkinlik takviminde işaretli tarih, kesinleşmiş tarih değildir. Gece ve gündüz gözlemleri, atölye programları, seminer ve gösterimleri içerir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından ulusal nitelikte düzenlenmektedir. Bilim ve gözlem meraklılarının dikkatini oldukça çekebilecek bir etkinliktir.

Eskişehir Opera ve Bale Günleri

İşte müzik ve dans tutkunlarına görsel bir şölen yaşatacak bir etkinlik daha! Adeta gelenleri anlatılan ve yaşatılanlarla büyüleyen bir etkinliktir. Bu etkinliğe arkadaş, çocuk ve ailenizle katılmanız mümkündür. Ulusal çapta düzenlenen bu etkinliğe Türkiye’nin her yerinden katılımcı ve misafirler katılmaktadır. Eskişehir Opera ve Bale Günleri, Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ortaklığı ile 2011 yılında başlatılmıştır. Festivalin ana amacı Türk Kültür ve Sanat dünyasının opera ve bale eserleri ile dünya opera ve bale repertuvarının en bilinen eserlerini sanat aşıklarıyla buluşturmaktır. Etkinlik Başlangıç tarihi mayıs ayının ilk haftası, Bitiş tarihi ise mayıs ayının ikinci haftasına kadar uzanmaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.

Okuyunuz: Eskişehir’de Üniversite Okumak

Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

2016 yılında on birincisi düzenlenen ve coşkuyla karşılanan Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali; çocuk ve gençlik tiyatroları alanında, iletişim ve paylaşım temelli, Uluslararası kültürel ve sanatsal bir topluluk oluşturmak amacıyla, Türkiye’nin faklı bölgelerindeki tiyatro kollarının ve topluluklarının oyunlarını festivalde buluşturarak, Ulusal-sanatsal zenginliğimizi paylaşmak, yurtdışından gösteri ve tiyatro gruplarını davet ederek faklı coğrafyaların, kültürlerin, sanatsal bakış açılarının tanınmasına yardımcı olan bir festivaldir. Özellikle gençlerin fazlasıyla hoşuna giden ve arkadaş çevresiyle gidilebilecek harika etkinlikler arasındadır.Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından düzenlenen bu etkinlik, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Üniversite Cad. Bağlarbaşı Apt. No:7/1 Tepebaşı / Eskişehir adresinde her sene belirlenen tarihlerde yapılmaktadır.

Uluslararası Eskişehir Sokak Festivali

Anadolu Üniversitesi ortak çalışması sayesinde düzenlenen Uluslararası Eskişehir Sokak Festivali sokaktaki insanların birbiriyle etkileşimini sağlamak, Üniversite ve şehrin bütünleşmesine katkıda bulunmak ve bunu en kolay şekilde yapmak, üniversite gençliğinin sanatsal ve kültürel dinamizmini şehre yaymak hedefiyle “Sokakta Hayat Var” sloganıyla hayata geçirilmektedir. Açılış Yürüyüşü, Stant Etkinlikleri Konserler, Açık Hava Sinema Gösteri olarak etkinlikler planlanmıştır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl belirlenen ve sayfalarında duyurulan tarihlerde yapılmaktadır. Çevre illerden ve Türkiye’nin hemen hemen her yerinden binlerce genç katılımcıyı her sene bu etkinlik sayesinde misafir etmektedir.

Han’da Bahar Çiçekleri Sanat ve Kültür Festivali

İçeriğinde İlçe Tanıtımı, Yöresel Yemek İkramı, stantların açılışı, Çeşitli gösteriler, Resim sergileri, İlçe Kadınlarının Yöresel el işleri, yöresel sanatçıların el emeklerini bulduran bu etkinlik Han belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Cumhuriyet Meydanı No:1- Han/Eskişehir adresinde düzenlenen bu etkinlik, tam bir kültür etkinliğidir. Aile ile katılıma oldukça uygundur.

Uluslararası Han’da Dostluk ve Sanat Çalıştayı

Bu etkinlikte İlçe Tanıtımı, İlçe Kadınlarının Yöresel Yemek, El işleri, Uluslararası ve Ulusal Ressamların Resim Yapımı, Resim Sergileri, Diğer Aktiviteler yer almaktadır. Han belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı No:1- Han/Eskişehir adresinde düzenlenmektedir. Han belediyesinin ikinci etkinliği olan bu çalıştay Han ilçesinin kültürünü tanıtmak veya tanımak için oldukça iyi bir fırsattır.

Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri

Eskişehir dendi mi akla hemen komik hikayeleri ve ders verici nitelikte fıkralarıyla Nasreddin Hoca gelmektedir. Hatta öyledir ki Eskişehir’de bulunan heykeli de bunun bir kanıtıdır. Eskişehir Valiliği, Sivrihisar Kaymakamlığı ve Sivrihisar Belediyesi Başkanlığı tarafından düzenlenen bu etkinlik ulusal çaptadır. Her yıl 3’e 10 Haziran arasında bir gün belirlenerek şenlikler düzenlenmektedir.

Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası

Eskişehir Valiliği ve Mihalıççık Belediye Başkanlığı tarafından uluslar asrı çapta düzenlenen bu etkinliğe Türkiye’nin her yerinden insan katılmaktadır. Mayıs ayının ilk Pazartesi’yle başlayan ilk haftası bu etkinlik için belirlenen tarihtir. Tarihler net bir şekilde belediye sayfasında duyurulmaktadır.

Turizm Haftası

Turizm için adeta bir cennet olan Eskişehir’in Turizm haftası kutlaması oldukça doğaldır. Her türkü aile ve genç etkinlikle turizm haftasında düzenlenmektedir. Her sene içeriği ve konsepti değiştirilerek daha dinamik bir hal alması sağlanmaktadır. Her yıl Nisan ayının ikinci haftası “Turizm Haftası” olarak kutlanmaktadır. Eskişehir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir.

Kütüphane Haftası

Bu kadar genç ve dinamik bir neslin olduğu bir şehirde okumamak tabiiki mümkün değil. Özellikle üniversiteleriyle bilinen ve öğrencileriyle tanınan bir şehirde olmazsa olmaz şeydir kütüphane. Bu kütüphaneleri, farklı kitap ve yazarları da tanıtmak şüphesiz ki şehrin görevidir. Eskişehir İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu etkinliğe katılım oldukça yoğundur. Okumayı ve keşfetmeyi sevenlere göre olan bu etkinlik uluslararası çapta katılım kabul etmektedir. Her yıl mart ayının son pazartesi günü başlayan hafta “Kütüphane Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Nevruz Bayramı

Doğanın uyanışı ve tanrıya bir şükür olarak kutlanan nevruz bayramı Eskişehir de de bir coşkuyla kutlanmaktadır. Her yıl 21 Mart’a coşkuyla kutlanmaktadır. Nevruz çiçeği ve ateş üzerinden atlamak gibi gelenekler bu bayramda gerçekleştirilir. Eskişehir Valiliği tarafından her sene belirli bölgelerde ateş yakılmasına izin verilerek bu geleneğin devam etmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede kişiler inanışlarına bağlılığını ve doğaya olan sevgisini gösterme imkânı yakalar.

Ilgaz Business Hotel olarak ”Eskişehir Etkinlikleri ve Festivalleri” listesini sizlerle paylaştık. Konaklama seçenekleri için Eskişehir otel fiyatları konusunda rekabetçi olan, lüks ve konforu hissetmenizi sağlayacak otelimizde ilgili tarihler için rezervasyon yapabilirsiniz.

Yorumlar Kapalı

Otel Rezervasyon