Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir gezilecek yerler bakımından ülkemizin son yıllarda en çok tercih edilen illeri arasındadır. Türkiye’nin en kalabalık 25. Şehri olma özelliği taşır. 2020 yılında yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 888.828 kişi olarak belirlenmiştir. UNESCO’ya göre Eskişehir, Türkiye’nin somut olmayan kültürel miras başkenti olarak belirlenmiştir. İç Anadolu’nun kuzey batısında yer almaktadır. Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye ve Mihalgazi gibi birbirinden güzel on dört adet ilçesi vardır. Bu yazımızda sizlere Eskişehir’de gezilecek ve görülecek yerlerle ilgili tüm detaylara değineceğiz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir, İç Anadolu’da yer almasına rağmen ortasından akan ve etrafında gezilecek birçok yer bulunan porsuk çayına sahiptir. Gezilecek, görülecek ve oturup saatlerce seyredilecek mekanlarıyla adeta bir cennettir. Doğa ve şehrin iç içe bütünleştiği nadir yerlerden birisidir. 13,925 m2 yüz ölçümünün her metrekaresi ayrı değerli olan Eskişehir, gezilmeye ve görülmeye değer şehirlerimizden bir tanesidir. Eskişehir otel ve konaklama imkanları da oldukça gelişmiş illerimizden biridir. 2008 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi bilgilerine göre Eskişehir’in toplam nüfusu 741,739’dur. Birleşmiş Milletler raporuna göre de yaşanabilirdik ve çevre koşulları açısından Türkiye’deki kaliteli yaşamaya uygun 2. şehir olarak sıralamaya girmiştir. Özellikle son yıllarda Bulgaristan göçmenleri ve öğrencilerin şehre olan göç etme veya yerleşmesiyle nüfus hızla artmıştır.

M.Ö. on dördüncü yüzyılda Hititler, Eskişehir merkezli oldukça büyük bir devlet kurmuşlardır. Eskişehir ‘in tarihteki önemi ve yeri bundan kaynaklı olarak Hititler dönemine dayandığı bilinmektedir. M.Ö. 12. yüzyılda Anadolu’ya yerleşen Frigler, Dorylaion adı ile bu mekâna sahip çıkmışlardır. Friglerden sonra bölgeye Lidyalılar, onlardan da daha sonra Persler hâkim olmuştur.

Milattan önce dördüncü yüzyılda Büyük İskender’in eline geçen Eskişehir ve civarı, Büyük İskender’ in ölümüne kadar kadar İskender’in hakimiyeti altında kalmıştır. Milattan önce 2. Yüzyılda artık Roma’nın kontrolüne geçen Eskişehir, Roma’nın ikiye bölündüğü tarihlere kadar Roma’nın hakimiyetinde kalmıştır. Roma, Batı ve Doğu olarak ikiye ayrıldıktan sonra da Bizans hakimiyetinde kalmıştır. En sonunda da Osmanlı hakimiyetine girmiş ve şu an Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ilidir.

Mustafa Kemal Atatürk, 15 Ocak 1923’te Hükümet Konağında yaptığı konuşmada da anlattığı gibi Eskişehir, savaşın kazanılmasında büyük bir rol oynamıştır. Mustafa Kemal Paşa, tam da bu sebepten kentin imarıyla kendisi bizzat yakından ilgilenmiştir. Cumhuriyet döneminde yapılan yatırımlarla çok kısa bir zaman diliminde modern bir kent yaratılmaya çalışılmıştır. Hatta öyledir ki bu modern şehir görüntüsünü Eskişehir birden özümsemiştir. En kolay modernleşen şehirlerimizden birisidir.

Cumhuriyetin ilanından hemen sonra Eskişehir 1925 yılında şehir olmuştur. 1926 yılında ise Eskişehir’in, Sivrihisar, Mihalıçcık ve Seyitgazi olmak üzere üç ilçesi bulunmaktaydı. Daha yeni bir şehir statüsü kazanan eski şehirim en başta 3 adet ilçesi vardı. İlerleyen zamanlarda yani 1954 yılında çıkarılan bir kanunla Mahmudiye ve Çifteler 1957 yılında çıkarılan diğer bir kanunla da Sarıncakkaya ilçe haline gelmiştir. Bu sayede ilçe adedi Eskişehir’de 6’ya çıkmıştır.

1987 yılında ilçe olan Alpu topraklarının şeker pancarı ekilen bereketli topraklardan birisidir. İnsanıyla, yemekleriyle ve tarihiyle adeta insanı büyüleyen türden bir ilçedir. Alpu ‘’savat’’ sanatı ile meşhurdur. Savat, gümüş üzerine siyah savat çamuru ile yapılan bir çeşit süsleme sanatıdır. Bu tür sanatların gelişmiş olmasından anlaşılacağı üzere Eskişehir tam bir zanaatkarlar şehridir. Elinden her türlü iş gelen marifetli insanı ile bilinir. Bunun yanı sıra en çok turist alan ve gezilmesi en keyif veren ilçelerinden birisi de Odunpazarı’dır. Odunpazarı Eskişehir’in en bilinen ve genellikle seyahatler için tercih edilen mekanıdır. Bunun en temel sebebi odunpazarı ilçesinin başkent Ankara’ya oldukça yakın olmasıdır. Kafasını dinlemek ve yeni yerler keşfetmek isteyeceklerin tercih edebileceği bir mekandır. Eski ve göz alıcı evleriyle insanı adeta büyüleyen odunpazarında harika kafeler ve restoranlar bulmak mümkün. Bu gibi Eskişehir’in daha gezilecek nice ilçeleri, köyleri ve kasabaları var. Bu kasabalara ve mekanlara yakın olabilmek için veya kolay ulaşabilmek için bir çok konaklama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Eskişehir otel fiyatları konusunda, bir çok şehre göre oldukça rekabetçi ve avantajlıdır.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Camii bir ülkenin dinine bağlılığını gösteren en önemli kültürel ögedir. Eskişehir de camii konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Eskişehir yüzyıllarca farklı din ve kültürlere ev sahipliği yapan bir topraktır. Bu sebeple her dinden parçalar ve ibadethaneler bulmak mümkündür. İslamiyet etkisi altına girdiği andan itibaren dört bir yanı adeta camii ve külliyeler ile donatılmıştır. Bu camilerin hepsi ayrı özelliklere, yapılara ve mimarilere sahiptir. Camilerin çoğu Osmanlı dönemine ait olsa da aralarında Selçuklu dönemine de ait olan birçok camii bulunmaktadır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

525 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde vezirlik yapmış Çoban Mustafa Paşa inşa etmiştir. İbadet etmek ve Osmanlı mimarisine hayranlık duyan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir camiidir. Kurşunlu camisi, duvarlarındaki motifler ve enteresan mimari yapısı ile turistleri kendine adeta bir mıknatıs gibi çeker. Eskişehir’de yaşayan herkes bu Camii’nin bir ruhu ve büyüsü olduğuna yürekten inanır. Bu yüzden Eskişehir’e giden herkesin kesinlikle uğraması gereken bir mekandır. Bu killiye lületaşı müzesine de ev sahipliği yapmakta. Kurşunlu camii ziyaretiniz sırasında Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Alaaddin Camii

Alaaddin Camii

Alaaddin Camii

Anadolu’nun farklı dönemlerine ışık tutan mekânları ile bilinen Eskişehir, Alaaddin Camii ile de turistlere adeta bir şölen yaşatıyor. Sadeliğin ön planda olduğu cami, II. Gıyasettin Keyhüsrev’in döneminde inşa edilmiş. Dikkat çekici detayları olan bu camiinin yapısı tam olarak Selçuklu dönemini yansıtmakta. Osmanlı döneminden kalma rötuşları da dikkat çeken diğer özelliklerinden. İbadet etmek ve özellikle tarihi mimariye merak duyanlar için kaçırılmayacak bir fırsattır.

Bir şehrin sosyal yapısını güçlendiren ve refah seviyesini doğru orantıda arttıran temel yapılar park ve bahçelerdir. Eskişehir’de bu konuda oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Özellikle değişen belediye ve yerel yönetimler sayesinde yüzlerce parkı bünyesine katmayı başarmıştır. Aile ve arkadaşlar için oldukça elverişli parklar düzenlenmiştir.

Şelale Park

Şelale Park

Şelale Park

içerisinde 140 metreye yakın yapay bir şelale bulunan bu park ismini de bu yapay şelaleden alır. Şelale park için tam bir aile mekânı demek doğru olacaktır. Eğer Eskişehir’e çoluklu çocuklu yolunuz düştüyse, Şelale parkta dinlenebilir, çocuklarınızı oynatabilir, çekirdek çitleyerek şelaleyi izleyebilir ve seyir tepesinde keyif yapabilirsiniz. Ayrıca bu parkta fotoğraf çekinmeye ve kendinize bir hatıra bırakmaya uygun yerler de mevcut. Örneğin, yel değirmeni Donkişot heykeli ve Sanço Panço heykeli bulunmakta.

Sazova Parkı

Sazova Parkı

Sazova Parkı

Sazova parkı genellikle Eskişehir’de gençlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir mekandır. Eğer bir ilk buluşma veya gençlerle bir görüşme ayarlamak istiyorsanız Sazova parkı tam da size göre bir mekân. Genç ve dinamik ruhu ile yediden yetmişe herkesin beklentilerini de karşılayabilecek bir park. Eski ismi Eskişehir Bilim, sanat ve kültür parkı olarak da bilinir ya da halk arasında Masal şatosu da denmektedir. Enteresan mimarisiyle herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başaran bir yapıdadır. Eskişehir’de fotoğraf çekinmek isteyenlerin klasik mekânı olarak da bilinir. Herkesin Sazova Parkında anıları vardır veya bir gün olacaktır.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı

Porsuk Çayı

Arkadaşlarınızla ve ailenizle huzurlu bir vakit geçirmeniz, porsuk çayı çevresinde mümkündür. İnanılmaz doğasıyla yeşilliklerin içinde ve su sesinin kıyısında unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz. Porsuk çayında gondollara binerek kendinizi adeta Venedik’te hissetmeniz de mümkün.

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Tarihi evleri ve birbirinden lezzetli restoranlarıyla Odunpazarı, güzel bir gün geçirmek isteyenler için vazgeçilmez mekanlardan. Özellikle gümüş ustalarıyla ünlü bu mekândan güzel parçalar ve hediyeler almanız da mümkün. Odunpazarı’nda her dükkânın ve her mekânın ayrı bir atmosferi var. Bu atmosferden doyasıya faydalanabilirsiniz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Toplamda 85 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan tesise çocuklarınız ve ailenizle gitmeniz mümkün. Arkadaş çevresiyle iyi vakit geçirmek isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği bu merkez, 243 farklı türde canlıya ev sahipliği yapıyor. Çeşitli balıklar kuşlar ve sürüngenleri doğal yaşam alanlarına en benzer şekilde alanlarda görmeniz mümkün. 2017’de ziyaretçilerine kapılarını açan hayvanat bahçesi hala faaliyetlerine ve sezon etkinliklerine devam etmekte.

Sanatçıların ve zanaatkarların olmadığı bir şehir düşünülemez. Eskişehir deyince akla ilk gelen şey el emeği göz nuru ürünlerdir. Eskişehir’in Gümüşünden, taşına, çömleğinden, kabına kadar her türlü ürünün el ile işlendiği zanaat mekanları ve tablo, boyama ve işleme gibi güzellikleri içinde barındıran sanat mekanları ünlüdür. Bu ürünlerin sergilendiği ve satışa sunulduğu devasa ve büyüleyici güzellikte çarşıları da turistlerin adeta vazgeçilmezidir. Elinizde saatlerce torbalarla dolaşmak şüphesiz ki sizleri mutsuz edecektir.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Sanata bağımlılığı olanlar bilir ki, yeni çarşılar ve dükkanlar gezmek insanın merakını uyandırır. Atlıhan el sanatları çarşısı da kapıdan içeriye girdiğiniz andan itibaren sizleri adeta meraka bırakacak ve büyülenmenizi sağlayacak bir yerdir. Eski Eskişehir evlerinden oluşan bu çarşıda bindir türlü zanaat ve sanatla uğraşan kişi görmeniz mümkün. Bu sanat ve zanaatkârların eserlerini veya ürünlerini de satın alarak kendinizi mutlu edebilirsiniz. Ayrıca bu çarşıdan oldukça iyi hediyelik ürünler bulmak da mümkün.

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı

Halk ve esnaf ile iç içe bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız Taşbaşı çarşısını tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz. Bu çarşı yıllardır müşterilerine güzel esnaflarıyla hizmet veren yerel bir çarşıdır. Hediyelik ve hatıralık eşyalar bulabileceğiniz bu çarşıda oldukça fazla ürün yelpazesi de vardır. Çarşı camii çevresinde kuyumcular çarşısı olarak bilinen yerden de alışveriş yapmanız mümkündür. Gümüş ve altın işlemeciliğiyle ön plana çıkan Eskişehir’de kuyumculuk alanında farklı model ve çeşitler keşfetmeniz mümkün. Hazır Taşbaşı çarşısına gelmişken Reşadiye camii de ziyaret edebilirsiniz.

Bir şehri ziyaret etmek denince akla ilk gelen mekanlar genellikle müzeler olur. Çünkü şehrin tarihini, hangi medeniyetlere ev sahipliği yaptığını, en önemli tarihi eserlerini ve hangi dönemlerde aktif olduğunu bize gösteren temel yerler müzelerdir. Eskişehir’de bulunan müzelerin ortak bir noktası vardır. En enteresan müzeleri burada gezmeniz mümkündür. Ayrıca bu müzelerin hepsi özel koleksiyon erler tarafından toplanan ürünlerle kurulan müzelerdir. Giriş fiyatları oldukça uygundur ve genellikle öğrenci indirimleri her dönem mevcuttur. Eskişehir’e gidince kesinlikle gezmeniz gereken müzeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi

2013 yılında açılışı gerçekleşen Balmumu Heykeller Müzesinde 160 adet balmumu heykel bulunmaktadır. Bu müze, Türk televizyon ve sinemasının önemli isimlerinin ve siyasi dünyasında en çok iz bırakan kişilerin balmumu heykellerine ev sahipliği yapıyor. Yurt dışında da muadilleri olan bu müze Madame Tussauds müzesine benzetiliyor. Çocuklu aileler, sinema ve televizyon meraklısı kişiler bu müzeyi rahatlıkla ziyaret edebilir. Bu müze sayesinde geçmişte yaşamış kimseleri sanki canlı gibi hissedip görmek mümkün.

Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Müze

Koleksiyoncusu Erol Tabanca’nın koleksiyonlarını sergilemek ve daha birçok koleksiyoncunun topladıklarını halkla buluşturmak amacıyla 2019 yılında açıldı. Japon mimar Kengo Kuma’nın da mimarisinde ve yapımında imzası bulunan müzede “Vuslat” isimli sergiyi detaylıca inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kentpark

Kentpark

Kentpark

Kirlilik ve dayanılması güç kokusuyla akıllarda yer eden porsuk çayı 2009 yılında Kent park projesiyle değişime uğradı ve halka açıldı. Adeta bir havuzu aratan bu projeye her sene milyonlarca ziyaretçi akın ediyor. Eskişehir’de deniz yok diye düşünen kesimi tamamen ortadan kaldıran bu projede yarı olimpik yüzme havuzu bulunuyor. Bu sayede Eskişehir ülkemizin ilk suni plajına ev sahipliği yapıyor. Eskişehir gezilecek yerler listesinde en çok tercih edilen alanlar arasında yer almaktadır.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi

Kentin tarihi ve kültürü hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak Eti Arkeoloji Müzesi, kültürel bir tesis konumundadır. Müzesi değerli koleksiyonu üç farklı salonda sergileniyor. Birinci salonda, Neolitik ve Frig çağlarından kalma eşyalar, İkinci salona geçtiğinizde Roma, Helenistik, Bizans ve İslam sonrası dönemlerden elimize ulaşan eserler, Üçüncü salon Roma ve Bizans döneminden elimize ulaşan eserler sergilenmektedir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Cam Dostları isimli grubun el birliğiyle yürüttüğü proje kapsamında hayata geçen müzede, 12 yabancı ve 75 Türk sanatçının yaptığı eserler sergileniyor. Camın evrenselliğinize zarafetini gözler önüne seren müzede bir de ekstra tiyatro salonu bulunuyor. Sevdiklerinize cam hediyelik eşyalar veya kendinize cam süsler allamak istiyorsanız kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi

Kurşunlu külliyesinin hemen yanında bulunan bu müze, yerel bir taş olan lüle taşının heykelleriyle dolu. Çeşitli şekillerle yontulan ve yerel bir taş olan lületaşı sayesinde yapılan heykeller bu müzede sergileniyor. Hediyelik eşya veya kendisine bir hatıra satın almak isteyenler bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmeli.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi

Hava Kuvvetleri, Çevre Koruma Vakfı, Eti ve Anadolu Üniversitesi gibi kurum/kuruluşların desteğiyle ortaya çıkan bu Havacılık Müzesi, Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı olarak da biliniyor. Uçaklara ve havacılığa merakı olanlar için adeta bir cazibe merkezi konumuna ulaşıyor. Grumman S-2, AA 5B Tiger, Alouette SA 318 C, Phantom RF-4 E gibi sembolik uçakların yer aldığı bir merkez kesinlikle gezmeye ve görülmeye değer. Şehir ziyaretleri esnasında turistleri ve gezginleri en çok telaşlandıran şey şüphesiz ki temel ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması konusudur.

Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi

Eskişehir’in en merkezi ve bilinen yerlerinden olan doktorlar caddesini de gezi duraklarınıza ekleyebilirsiniz. Ulaşım, alışveriş, kafe ve restoran açısından oldukça zengin olan bu mekânda rahatlıkla ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve sosyalleşebilirsiniz. Görünümü ile insana adeta istiklal caddesini anımsatan Doktorlar Caddesini de Eskişehir seyahatinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Espark ve Kanatlı Avm gibi seçenekler de bu merkeze oldukça yakın.

İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi – Eskişehir Gezilecek Yerler

Gezenlere adeta İstanbul taksim caddesini anımsatan bu cadde günün her saati oldukça hareketli ve dinamik. Sosyal açıdan ve alışveriş olanakları bakımından herkese büyük olanaklar sunuyor. İki Eylül Caddesi, merkezi olması sayesinde gezenlere kolay ulaşım imkanları sağlayarak şehrin en popüler mekanları arasına girmekte hak kazanıyor.

Tüm bu tarihi ve turistik gezilerin ve ihtiyaçlarımızın karşılanmasının ardından gelelim ekstra gezilmesini tavsiye ettiğimiz mekanlara. Devrim otomobil ve Haller Gençlik Merkezi, Eskişehir’e gelen birinin kesinlikle görmesi gereken iki yerdir. Eskişehir seyahatinizi tamamlamadan önce buralara uğramak hem tarihsel hem de otantik olarak ruhunuzu açacak türdendir. Bu mekanların özelliklerine bakacak olursak şunları söyleyebiliriz:

Devrim Otomobili

Devrim Otomobili

Devrim Otomobili

Türk sanayisinin gelişimi için üstün bir önem arz etme yolundayken önü bir anda kapanan devrim otomobil ’in hatırasını ziyaret etmek isteyenler için harika bir yer. 1961 yılında yapımına başlanan bu otomobil emin Bozoğlu önderliğinde piyasaya çıkacaktı. Fakat yanlış haberler sonucu otomobilin çalışmadığı konusunda halka yapılan basın açıklamaları bu projenin sonunu getirmiştir. Şimdi bu projeye ait bir arabayı görmek isteyen herkes devrim otomobili ziyaret ediyor. Eskişehir gezilecek yerler listesinde yer alan en popüler ziyaret mekanları arasında yer alır.

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi

Adı da tam üstünde bir gençlik merkezi olan Haller, genç ve dinamik arkadaşların oldukça hoşuna gidecek türden bir mekandır. İçerisinde birçok otantik kafe ve restoran bulmanız mümkün. Tabi çayınızı ve kahvenizi de bu birbirinden güzel mekanlardan birisinde yudumlayabilirsiniz. Bunun dışında arkadaşlarınızla buluşarak keyifli vakitler geçirebilir ve kendinize bu harika atmosferde güzel ortamlar yaratabilirsiniz. Haller gençlik merkezinde mazlumlar muhallebicisini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Eskişehir Gezilecek Yerler ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Ilgaz Business Hotel olarak siz değerli ziyaretçilerimize konforlu ve lüks konaklama deneyimi yaşatmanın mutluluğunu yaşıyor olacağız.

Yorumlar Kapalı

Otel Rezervasyon