Eskişehir’de Ne Yapılır | Yapılabilecek Aktiviteler Listesi

Tarihi açıdan birikmiş kültürel zenginliği, gelişmekte olan mimarisi ve kent tasarımı, müzeleri, eğlence mekanları ve sosyal etkinlikleri sayesinde hem günübirlik gezilerin hem de uzun soluklu konaklama ile zamanın farkına varma yolculuğu Eskişehir’de ziyaretçilerini beklemektedir. Türkiye’nin gözde illerinden biri olan Eskişehir, günümüzde öğrenci şehri olarak bilinse de tarihi geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Kurtuluş Savaşı gibi ulusal açıdan milat anlamını taşıyan önemli bir mücadelenin izlerini günümüze kadar taşıyan Eskişehir, günümüzde sahip olduğu popülasyon nitelikleri, iş sahalarının çoğalması ve kentleşme adımlarını hızla tamamlaması ile modernleşmeye ve dünyada adını duyurmaya devam etmektedir. Bu yazımızda Eskişehir’de ne yapılır, yapılabilecek aktiviteler nelerdir diyen ziyaretçilerimiz için tüm detaylara değineceğiz.

Eskişehir'de Ne Yapılır

Eskişehir’de Ne Yapılır

Antik ismi Doylaion olan Eskişehir, ‘bizim eski şehir’ anlamına gelmektedir. Bu isim Türk Hükümdarı Kılıçarslan tarafından, şehrin Bizanslılardan kazanılması neticesinde verilmiştir. Anadolu medeniyet tarihinin dolayısıyla da Türk tarihinin en eski şehirlerden birisidir. Milattan öncesi, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet dönemi gibi tarihe damga vurmuş, Avrupa ve Türkiye tarihinin önemli olaylarının ve tecrübelerinin izlerini taşıyan ve bugün ziyaretçilere yansıtabilen bir şehirdir. Cumhuriyetin ilanından sonra il statüsü kazanarak il olmuştur. Eskişehir 1990’lı yıllarda çıkarılmış olan bir kanun ile birlikte Büyükşehir Belediyesi olarak yerel yönetime tabii olmuştur. Eskişehir ülkemizin en kalabalık ve heterojen sosyalliğe sahip illerinden birisi olmasının yanı sıra şehrin Porsuk Çayının içerisinden geçmesi ve İstanbul, Ankara gibi iller ile diğer coğrafi bölgelere olan yakınlığı ile de gözde şehirlerimizden birisidir. Ulaşım olarak karayolu ve demir yolunun tercih edildiği Eskişehir’de havalimanı bulunmamaktadır. İstanbul ve Ankara’dan yüksek hızlı tren hattı (YHT) sayesinde günün her saati Eskişehir’e ulaşmak mümkündür. 1 saat 25 dakikalık bir süre zarfında Ankara’ya; 2 saat 30 dakika gibi bir sürede de İstanbul’dan herhangi bir sorun yaşamadan rahat bir şekilde Eskişehir’e gidilebilmek mümkündür. Eskişehir’e giderken havayolu kullanmak isteyenler için öncelikli olarak Ankara veya İstanbul’a gidilmesi, oradan da Eskişehir’e karayolu ya da tren ile ulaşım tavsiye edilmektedir. Eskişehir’in tam merkezinde yer alan tren garı, Eskişehir içerisinde bir çok ulaşım şeklini rahatlıkla kullanım imkanı sağlamaktadır. İster taksi, ister tramvayla bir çok ulaşım hattının bulunduğu seçeneklerle çevre ilçeler ve şehir boydan boya gezilebilmekte, farklı saatlerde düzenlenen etkinliklere katılma şansı elde edilebilmektedir. Ayrıca gezilebilecek bütün turistik yerlere bahse konu olan bu ulaşım seçenekleri ile de ulaşılabilmektedir.

Eskişehir’in günümüzdeki bilinirliği öğrenci şehri olarak anılmasından kaynaklanmaktadır. İlde bulunan Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinin varlığı öğrencilerin buradaki popülasyonunun artmasına, ilde heterojenliği sağlamasına imkan tanımıştır. Sıcak ve samimi oluşu ile ülkemizin önde gelen önemli yükseköğretim kurumlarının bulunması dışında, öğrencilerle beraber insanların burada yaşamayı tercih etmeleri için birçok farklı neden bulunmaktadır. Eskişehir yalnızca üniversiteleri, tarihi geçmişi ya da gelişen iş sahası ile popüler bir şehir değildir. Muhteşem doğası, çeşitli müzik ve sanat aktiviteleri, kafeleri, farklı ve ilgi çekici konseptteki mekanları bu nedenler arasındaki yerlerini almaktadır. Bütün bu avantajların yanında yaşam standartları ve yaşam pahalılığı indeksi açısından mutluluk oranının en yüksek olduğu iller arasındadır. Şehirde yaşayan nüfusun büyük bir kısmı öğrencilerden oluştuğu için hayat pahalılığı diğer illere kıyasla biraz daha katlanılabilir seviyelerdedir. Eskişehir’in sunduğu yaşam standartları ve hayat pahalılığı düzeyi, öğrenciler için rahat bir yaşam vaat etmektedir. Uygun fiyatlı kiralık evler, ikinci el eşya piyasasının canlı ve uygun olması, ulaşım, gıda ve sosyal etkinlik açısından  ekonomi dostu bir şehirdir. Müzeleri, tarihi cami ve külliyeleri, mimari yapısı, muhteşem doğası yemekleri de öğrencilerin buradaki kültür zenginliğini keşfetmeleri ve zengin bir öğrencilik hayatı yaşamalarını sağlamaktadır.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Bir çok gezgin ve ziyaretçiler tarafından Eskişehir’in en çok beğenilen yerlerini sizleri için sıraladık. Eskişehir’de ne yapılır diyorsanız, aşağıda yer alan yerleri mutlaka gezmelisiniz.

Odunpazarı Bölgesi

Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı bölgesi, Eskişehir’in kent görselleri olarak bilinen meşhur tarihi Odunpazarı evlerinin yer aldığı ünlü bir semttir. Odunpazarı, birçok mimari esere ev sahipliği yapmakla beraber semtin tarihi dokusu ziyaretçilerine Osmanlı döneminden esintiler sunarken nostaljik bir sakinlik de yaşatmaktadır. Birbirine çıkan taş örülü yolları, biri diğerine bitişik ahşap yapılı süslü evleri ve eşsiz mimari yapısıyla günümüze kadar kökenini koruyan Odunpazarı “Tarihi ve Kentsel Sit” alanı olarak koruma altındadır. Ulusal olarak korunmasının yanında UNESCO Dünya Miras Listesi arasına girerek tarihi ve turistik değerini kanıtlamıştır. Tarihi Odunpazarı Evlerinin kullanılmayan tarafları kafeler, oteller ve restoranlar için ayrılmış olup günümüzde bu tarihi evlerde yaşayan yerli nüfusu da barındırmaktadır. Hem yerel bir yaşam alanı hem de yerli ve yabancı turistik faaliyetler sayesinde Eskişehir Odunpazarı sokakları, canlılığını sürdürmeye ve ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Ahşap yapıya sahip evler, kahverengi boyalı pencereleri ve renkli bitişi ile bu tarihi evler, ziyarete gelen tüm turistlere görsel açıdan adeta bir şölen yaşatmaktadır. Odunpazarı’nda yer alan tarihi evlerin yanı sıra keşfedilmek için tarihi cami, külliye, müze gibi başka turistik yerler de bulunmaktadır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Alaaddin Camii, Odunpazarı Modern Müze, Lüle Taşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Şelale Park bu bölgede yer alan turistik ve tarihi mekanlardan bazılarıdır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi 

şu anda turistik amaçlarla hizmet vermekte olup tarihin önemli yapılarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminden günümüze kadar yaşayabilen dini bir mimari yapılardan olan bu külliye, görülmesi gereken eserler arasındadır.

Alaaddin Camii 

Odunpazarı’ndaki bir diğer önemli tarihi camilerden birisidir. Eser, Alaaddin Camii III. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminden günümüze kadar ulaşmıştır. Turistik amaçla da ziyaret edilen bu camii dini ibadetler için de kullanılabilmektedir.

Lüle Taşı Müzesi 

Kurşunlu Külliyesi içerinde yer alan ve dünyadaki müze sıralaması arasına giren ulusal müzelerimizdendir. Lületaşının işlenmemiş hali ile birçok sanatçı ve zanaatkarın el emeği ve işçiliği ile dönüştürülen bu müze sahip olduğu eşsiz eserleri ile görülmeye değerdir.

Odunpazarı Modern Müze 

2019 yılında halkın ziyaretine sunulmuş olup Eskişehir’de önemli kültür merkezlerinin arasındaki yerini hızla almıştır. Kafeler, mağazalar, oteller, etkinli alanları ile hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin ilgisini toplamaya devam etmektedir.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı 

tarihte insanların ve hayvanlarının konaklamaları amacıyla kullanılan han şeklindeki bu yapı günümüze kadar ulaşarak tarihi yapılar arasında önemli bir yer edinmiştir. Eskişehir’e özgü birçok hediyelik eşyaların sergilendiği bu çarşı Odunpazarı’nda ziyaret edilebilecek mekanlardan birisidir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi yan yana bulunmakta ve ziyaretçilerin ilgisini bir hayli çekmektedir. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi yerli yabancı bir çok sanatçının eserinin bulunduğu ve cam sanatının eşsiz nitelikleri ile tanıtıldığı müzedir. Balmumu Heykeller Müzesi ise Barış Manço, Kemal Sunal gibi sanatçılarının heykellerinin bulunduğu ve Kurtuluş Savaşı yıllarından günümüze kadar ulaşan ulusal tarihi nitelikte bir çok eserin sergilendiği önemli bir müzedir.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi 

Balmumu Heykeller Müzesinin yakınında yer alan Kurtuluş Savaşı yıllarını büyük bir şekilde anımsatan, çeşitli savaşlardan izler sergileyen Cumhuriyet Dönemine ait eserler sunan bir müzedir. Diğer müzelerde olduğu gibi burası da Odunpazarı’nda ziyaretçiler tarafından ilgi görmeye devam etmektedir.

Şelale Park 

Eskişehir manzarasını ziyaretçilere sunarken bir şeyler yiyip içme konusunda da hizmet sağlayan kafe ve restoranını içerisinde barındırmaktadır. Adını parkta yapılan yapay bir şelaleden alırken çocuklar için oyun alanları, yel değirmeni gibi eğlenceli faaliyetler bu alanlarda ziyaretçilerine sunmaktadır.

2.Porsuk Çayı

Eskişehir’de keşfedilmesi gereken diğer bir yer Porsuk Çayı’dır. Sakarya Nehrinin en uzun kolu olan Porsuk Çayı, Eskişehir’de en çok ziyaret edilen ve zaman geçirilen popüler yerlerden biri haline gelmiştir. Sergilediği doğal güzelliğiyle etkileyici bir görüntü oluşturmaktadır. Çay üzerinde yer alan gondollar ünlü tarihi şehir Venedik’i anımsatan bir görüntü oluşturmaktadır ve mutlaka Porsuk Çayı üzerinde bir gondol deneyimi yaşanmalıdır. Porsuk çayı etrafında yer alan kafe ve restoranlar ziyaretçilere mükemmel bir manzara eşliğinde yeme içme keyfi yaşatmaktadır. Ayrıca Porsuk Çayı üzerindeki çeşitli köprüler de yine şahane bir görüntü oluşturmakta, ayrıca ziyaret edenlerin ilgisini toplamaktadır. Eskişehir’e gelenler eğer Porsuk Çayı manzarasına karşı konaklamak isterse Porsuk çayı etrafında konaklama amacı ile bir çok farklı alternatif bulabileceklerdir.

Sazova Parkı

Eskişehir’de yerli halk ve turistler için büyük bir ilgi odağı olan Sazova Parkı, Türkiye ve Eskişehir’deki en büyük parklar arasında yerini almaktadır. İçinde barındırdığı çeşitli etkinlik alanı ile popüler olmaktadır. Burada vakit geçirmek ziyaretçiler ve çocukları için büyük bir keyif etkisi yaratmaktadır. “Eskişehir’in Disneyland’i” olarak da anılan bu park, çocuklar ve yetişkinlere yönelik etkinlik alanıyla vakit geçirmek ve keşfetmek için etkileyici bir deneyim sunmaktadır. Sazova Parkı, içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Hayvanat Bahçesi & Eti Sualtı Dünyası ve Göleti, Japon Bahçesi, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Bilim Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi gibi tematik çeşitli etkinlik alanlarıyla muhteşem bir eğlenceli ziyaret deneyimi vaat etmektedir. Bu parkı ziyaret etmek isteyenler için herhangi bir ücret alınmamaktadır fakat içerisinde yer alan çeşitli etkinlik alanlarını keşfetmek için ise her bir etkinlik için farklı ücretler talep edilebilmektedir.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu ve 1. Hava İkmal ve Bakım Komutanlığının etkileriyle Eskişehir Havacılık Müzesi oluşturulmuştur. Müze Anadolu Üniversitesi’ne ait Yunus Emre Kampüsünün karşısında bulunmaktadır. Hava İkmal ve Bakım Komutanlığına ait uçaklar restore edilen uçaklara müzede yer verilmiş olup birçok sivil ve savaş uçaklarıyla polis helikopterleri de bu müzede keşfedilmek için yerini almıştır. Müzede bulunan bir kargo uçağına da yer verilerek bir süre restorana dönüştürülerek kullanılmıştır. Fakat sonrasında restoran dışında farkı görevler için de kullanılmaya başlanmıştır. Havacılık anlamında da adını duyuran Eskişehir havacılık müzesi sayesinde bu alanda gözleri üzerinde tutmaya devam etmektedir.

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı içerisinde bitiş dükkânları barındıran, yerli halkı günlük ihtiyaçları içinde kullandığı bir çarşıdır. Ayrıca içerisinde meşhur kuyumcular da yer almaktadır. Çarşıda çeşitli alanlarla ilgili dükkanlar bulurken Eskişehir’in meşhur bir lezzeti olan Çiböreğin şehirde en güzel tariflerinin bulunduğu ve müdavimlerine sunulduğu alanlardan bir tanesidir. Taşbaşı Çarşısı Eskişehir’i ziyaret edenlerin keşfetmesi gereken yerlerden biri olarak gezilecekler listesine eklenmektedir.

Haller Gençlik Merkezi

Tarihte yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan tarihi binanın Haller Gençlik Merkezine dönüştürülmesi Eskişehir’e bir hareketlilik daha katmıştır. Haller Gençlik Merkezi içerisinde yer alan kafeleri, hediyelik eşya dükkanları gibi çeşitli alanların yanı sıra zaman zaman düzenlenen canlı müzik organizasyonlarıyla Eskişehir’de yer alan öğrencilerin ilgisini çekmekle kalmamakta, şehri ziyaret edenlerin de ilgi odağı haline gelmektedir. Bu merkez Eskişehir’e gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi olarak bilinmektedir.

Kentpark

Porsuk Çayı yakınında oluşturulan ve denizi olmayan bir şehirde plaj oluşturma düşüncesiyle yapılan Kentpark, Eskişehir’de yer alan ülkece de bilinen farklı ekinlik alanlarından birisidir. Bu parkta oluşturulan plaj gerçek deniz kumu ile yapılandırılmıştır ve Türkiye’nin ilk yapay plajı olma özelliğini taşımaktadır.  İçerisinde göl yer almakla beraber plaj etrafında kafe, restoran, hediyelik eşya satılan dükkanlar, yürüme parkurları ile yüzme havuz ile ziyaretçilerin özellikle yaz mevsiminde ilgi odağı olmaktadır.

İki Eylül Caddesi

Eskişehir’in en popüler ve gözde caddesi olan İki Eylül Caddesi adını şehrin Yunan işgalinden kurtulduğu tarih olan 2 Eylül 1922’den almaktadır. Ziyaretçiler için birbirinden farklı sosyal ve kültürel aktivite fırsatı sağlayan etkinlik alanı, genellikle kalabalıktır. Cadde olarak yapılandırılan alan kalabalık olmakla beraber mağazaları, kafeleri, alışveriş seçenekleri ile göz doldurmaktadır. İki Eylül Caddesi, şehir içerisinde Porsuk Çayı ve Odunpazarı arasındaki bağlantıyı sağlayan bir noktadadır. Ayrıca bu cadde insan sirkülasyonu nedeni ile taşıt trafiğine kapalı olup, sadece yaya trafiğine müsait bir halde bulunmaktadır.

Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi diğer bir şekliyle İsmet İnönü Caddesi, adını bulunduğu yerdeki doktor muayenelerinin çokluğu nedeniyle almıştır. Bu cadde daha çok gezi ve alışveriş yapmak için tercih edilmektedir ve Eskişehir’in bir başka popüler caddesi olarak da anılmaktadır. İçerisinden geçen tramvay nedeniyle İstanbul’da yer alan İstiklal Caddesi’ne de benzetilmektedir.

 Devrim Otomobili

Ülkemizde tasarlanmış olan ve ilk kez Eskişehir Demiryolu Fabrikasında üretilen Devrim Otomobili çeşitli sebeplerden dolayı devamı getirilememiş bir proje halini almıştır. Günümüzde Eskişehir Tülomsaş Müzesi’nde yer alan Devrim Otomobili ziyaretçilerin büyük bir odağı halindedir. Eskişehir’e gidenler için keşif listelerine eklemeleri gereken bir diğer etkinliktir.

Not: Eskişehir otel ve konaklama ihtiyaçlarınız için Ilgaz Business Hotel şehir merkezinde bulunmanın vermiş olduğu avantaj ile sizler için eşsiz bir konaklama deneyimi sunmaktadır.

 

Eskişehir’de Ne Yapılır Diyenlere Öneriler

Yalnızca öğrenci şehri olarak bilinmeyen Eskişehir, bu özelliğinin dışında tabi ki birçok yerli ve yabancı turistin merakla ilgili duyduğu, ziyaret ettiği, kaliteli vakit geçirdiği yerler arasında bulunmaktadır. Eskişehir’i ziyaret etmek isteyenler için eğlenceli ve zengin aktivitelerin dışında bazı öneriler de bulunmaktadır. Mevsim tecrübesi açısından ise Eskişehir, tam bir İç Anadolu şehridir. Kış mevsiminde soğuk ve kar, yaz mevsiminde ise sıcak ve kurak iklimiyle ziyaretçilerini karşılar. Mevsimleri canlı yaşanan şehirde, özellikle kış mevsiminde öğrencilerin üniversiteleri aracılığıyla çeşitli kartopu ve kış aktiviteleri yapmasına olanak tanımakta, kışların da oldukça eğlenceli vakit geçirilmesini sağlamaktadır.

Özellikle yaz ve kış mevsimleri İç Anadolu’nun mevsim ve iklim özelliklerini taşıdığı için belirli dönemlerde kentin ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir. Yazın kuru ve sıcak, kışın ise soğuk ve sert bir mevsim ile karşılaşma ihtimalinden dolayı şehrin genellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında gezilmesi tavsiye edilmektedir. Bu dönemlerde şehir gezisi ve aktivitelerden daha çok keyif alınması mümkündür. Küçük bir kaçamak yapmak için günübirlik bir gezi planı ile Eskişehir’in ünlü ve cezbedici mekanları keşfedilebileceği gibi daha detaylı, sakin ve zamanın tadını çıkarabileceğiniz güzel bir tatil yapmak da mümkündür. İster günübirlik ister uzun bir tatil, kesinlikle geçireceğiniz zamandan son derece keyif alacaksınız. Konaklama için otel, apart ya da alternatif seçenekleri barındıran Eskişehir’de Eskişehir’de Porsuk Çayı’nın etrafında ve şehirde bulunan çeşitli otellerin yanı sıra restore edilmiş Odunpazarı Evleri de ziyaretçilere tavsiye edilmektedir. Eskişehir Porsuk Çayı, Tarihi Odunpazarı Evleri, Lüle Taşı Müzesi, Sazova Parkı, Kurşunlu Camii ve Külliyesi gibi tarihi mekanların ziyaret edilmesi de unutulmamalıdır. Eskişehir’e gidildiğinde ‘ne yemeliyim?’ diye düşünmeye gerek kalmadan, meşhur Çiböreği, başka bir lezzet şöleni olan bütme, haşhaşlı veya cevizli ekmek, Kalabak suyu, Balaban köfte ve Eskişehir’e has met helvası ile nugat helvası gibi birçok yiyecek ve yöresel mutfak zevkleri tadılması gereken meşhur lezzetler arasında yerini almaktadır.

 

Kültürel, sosyal ve eğlence aktiviteleri kadar müzeleri ve tarihi zenginlikleri ile yerli ve yabancı turisti her mevsim kendine çeken Eskişehir, zamanın yavaş aktığı ama temposunun yüksek olduğu bir ziyaret deneyimi sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ulaşılabilen Eskişehir, keşif rotaları için ziyaretçilerini beklemeye devam etmektedir.

Yorumlar Kapalı

Otel Rezervasyon