Eskişehir’de Üniversite Okumak ve Yaşam

Üniversiteler şehri olarak da bilinen Eskişehir, ilk defa Eskişehir Anadolu Üniversitesinin kurulmasıyla birlikte bu unvanı kazandı. Eskişehir’de üniversite okumak için bir şehrin oldukça fazla imkâna ve olanağa sahip olması gerektiği açık bir bilgidir. Eskişehir de bu imkan ve olanakları sağlayabilecek illerimiz arasında yer almaktadır. Öğrencilik günlerinin zorluğundan şikâyet eden kişileri duydukça içimiz adeta daralır. Özellikle son zamanlarda alım gücünün oldukça düştüğünü gözlemlemekteyiz. Bunun sonucunda, Eskişehir üniversite öğrencileri için farklı çözüm yolları aramış, belediye ve valilik bu konuda çalışmalarını hızla sürdürmüş.

Eskişehir'de Üniversite Okumak ve Yaşam

Eskişehir’de Üniversite Okumak ve Yaşam

Özellikle üniversitelerin açılmasından sonra kente olan hızlı göç sonucunda bu önlemler alınmak zorunda kalınmıştır. Örneğin üniversite öğrencilerine devlet tarafından Eskişehir’de okudukları için sağlanan bazı ekstra imkanlar vardır. Özellikle son yıllarda şehirdeki üniversite sayısının 3’e yükselmesiyle birlikte bu konuda yapılan değişikliklerin de önü açıldı.

Eskişehir’de Üniversite Okumak

Eskişehir'de Üniversite Okumak

Eskişehir’de Üniversite Okumak

Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrenci yoğunluğunun sırasıyla en çok olduğu üniversitelerdir. Her yıl eylül ayı ile birlikte nüfus artışı yaşanır ve haziran ayına doğru nüfusta azalma meydana gelir. Tabi bu azalma tüm öğrencilerin gittiği anlamına gelmez. Zira bir çok öğrenci Eskişehir’i kendi evi gibi gördüğünden dolayı, yaz aylarında burada vakit geçirmeyi tercih ederler.

Yeme, içme ve konaklama sektörü üniversiteler nedeniyle aktif olarak gelişmiştir. Eskişehir otel seçenekleri ve apartlar öğrenciler için farklı seçenekler sunmaktadır. Tabi bir çok öğrencinin seçimi aylık olarak tercih edilen öğrenci yurtları ve apartlardan yana olmaktadır. Kısa süreli konaklamalarda, gelen ziyaretçiler tarafından oteller tercih edilmektedir.

Ilgaz Hotels Eskişehir merkezde, Tepebaşı meydanında bulunması ve sunmuş olduğu üstün hizmet ile ziyaretçilerden tam not almaktadır. Lüks ve konforun bir arada sunulduğu Ilgaz Hotels, bünyesinde bulunan Emirgan Sütiş ile de kahvaltı imkanı sağlamaktadır. Eskişehir otel fiyatları ile ilgili en rekabetçi fiyatlar ile konforlu hizmet vermiş olmanın gururunu yaşamaktayız.

Eğitimciler Eskişehir üniversiteleri hakkında ne diyor?

Eskişehir’in okul ve yaşam açısından çok güzel bir kent. ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, “Eskişehir’in üç güzide üniversitesi olarak öğrencilerimizi Eskişehir’de okumaya davet etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Projede yer almaktan da çok mutluyuz. Biliyorsunuz Eskişehir öğrenci şehri olarak tanınan bir şehir. Dolayısıyla öğrencilerimizi Eskişehir’e davet etme konusunda zorlanmıyoruz. Çünkü Eskişehir kaliteli akademik yaşamı ve ortamı barındıran bir şehir. Eskişehir her şeyden önce ulaşım ağının ortasında yer alan bir şehir. Öğrencilerin barınma olanakları açısından en zengin yerlerinden biridir. Aynı zamanda Eskişehir’de öğrencilerimiz boş zamanlarını geçirebilecekleri, farklı aktiviteler yapabilecekleri alanlara sahiplerdir” diye konuştu. Şehir tam bir öğrenci şehri olma yolunda tasarlanmıştır.

Üniversiteliler için imkan ve olanaklar nelerdir?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesinin yer aldığı bu güzel ilimizde eğitim için imkanlar neredeyse sınırsızdır. Birçok özel ve halk kütüphanesinin bulunduğu, birçok otel ve pansiyonun bulunduğu, ayrıca öğrenci yurtları ve devlet öğrenci yurdunun bulunduğu bir şehrimizdir. Eskişehir konaklama seçenekleri oldukça zengin olan bir ilimizdir. Kafeleri ve sosyal yaşamıyla da öğrencinin cazibe merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Öğrencilerin Türkiye’nin ve hatta Dünyanın dört bir yanından Eskişehir’e gelmesiyle birlikte bu cazibe merkezdi çok kültürlü bir yapıya bürünmüştür. Çok kültürlü bu yapı içerisinde birçok sanat, bilim ve kültür etkinlikleri düzenlenmiştir. Birbirinden farklı lezzetlerin bir arada bulunduğu Eskişehir’de bir öğrencinin aç kalması mümkün değildir. Öğrenciler için daha uygun fiyatlı kafe ve restoranlar da üniversitelerin açılmasından sonra faaliyete girmiştir.

Öğrencilerin Eskişehir’e Bakış Açısı

Eskişehir’e giden öğrencilerden sıkça duyduğumuz şey burada yaşamaktan oldukça mutlu oldukları.  Her ne kadar farklı kültürler olsa da insanların ve öğrencilerin rahatlıkla ve kardeşlikle anlaştığını görmek mümkün. Esnaf öğrencilere ayrı bir samimiyet ve şefkatle yaklaşıyor. Bunun yanı sıra devlet, bakanlıklar ve valilikler ayrıca belediye başkanlıkları da öğrencinin değerinin farkında. Böyle illerde okumak ve yaşamak kadar güzel ne olabilir ki?

Üniversite’de Dostluk Konusunda Eskişehir

Her ne kadar kültür karması bir şehir olsa da üniversitede yaşanan dostlukların unutulmaz olduğunu bilirsiniz. Herkes üniversite hayatından maddi olarak zorluklarla bahsetse de manevi olarak güzel arkadaşlıklar biriktirdiğini de söyler. Eskişehir tam da bu noktada sizlerin hem maddi hem de manevi olarak hiçbir sorun yaşamayacağınız bir ilimizdir. Eskişehir’de kardeşlik bağları oldukça önemlidir. Yerel dilde ve insanlar arasında birbirlerine sevgi sözcüğü olarak kullandıkları ‘’Gülüm’’ kelimesi sevgi, bağlılık ve gönülden mutlu olmayı temsil eder. Ve bu halk arasında sıklıkla kullanılır.

Üniversite’de sosyal yaşam konusunda Eskişehir

Fazlaca park ve bahçe olması üniversite öğrencileri için adeta bulunmaz bir imkandır. Geceleri doğayla ve yeşillikle ayrıca arkadaşlarınızla birlikte olabilir ve gitar çalıp şarkılar söyleyebilirsiniz. Sizlere bu imkanların hepsini Eskişehir tek başına sağlayacaktır. Bu park ve bahçelere hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilmek için şehir merkezine yakınlığınız oldukça önemli. Özellikle sadece park ve bahçelere değil diğer AVM, eczane, kafe ve restoranlara da ulaşımınızın kolay olması için merkezde yaşıyor olmanız gerekli. Tabi Eskişehir gezilecek yerler açısından zengin olduğu için, şehir dışındaki bir çok yeri de ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir Güvenli mi?

Eskişehir, Türkiye’nin en düşük suç oranına sahip illerinden birisidir. Kolay kolay Eskişehir ismini haberlerde kötü şekilde duymak mümkün değil. Kapkaç, hırsızlık ve benzeri olaylara rastlamak neredeyse burada imkansızdır. Bu durum da tabi ki öğrencilerin işine yarayan özellikleri arasındadır. Bunun yanı sıra geceleri saat fark etmeksizin sokaklarda olabilirsiniz. Bu durumun size eksi olarak kötü bir dönüşü olmayacaktır. Halk ve esnaf insanlara her zaman oldukça saygı ve sevgi doludur.

Eskişehir de gece hayatıyla ünlü şehirlerimizden birisidir. Dünya çapında yapılan araştırmalarda da güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

Özellikle 18 yaşında hayata tek başına tutunmaya çalışan öğrenciler için daha da önemli. Aileleriniz sizleri Eskişehir’e gözleri arkada kalmadan bırakıp gidebilirler. Bu konuda bir şüpheniz olmasın. Şehrimizde oldukça fazla güvenlik ve kolluk kuvvetleri vardır. Her ilçenin kendine özel karakolu vardır. Park ve bahçelerde geceleri dahi nöbet tutan zabıtalar ve güvendik görevlilikleri mevcuttur. Bunun yanı sıra Avm, otopark ve benzeri yerlerde de mekanlara ait güvenlik görevlileri vardır. 

Eskişehir’de Ulaşım Nasıl?

Ankara ve İstanbul’a oldukça yakın olması da yani tam arada olması da öğrenciler için tercih edilen bir şehirdir. Ailelerinizle hızlı bir şekilde görüşmek isterseniz ve Ankara- İstanbul civarından geliyorsanız tercih edebilirsiniz. Otogardan yakın şehirlere de seyahat etmek ve gezmek için oldukça basit bir şehirdir. Türkiye’nin göbeğinde yer alması gerekçesiyle neredeyse birçok şehrimize yakın konumlarda yer almaktadır. Eskişehir öğrenciler için aile özlemi tamamen bir rüyadır. Aileler de sık sık öğrencileri ziyaret etmeye gelir. 

Eskişehir esnafı oldukça güler yüzlü ve anlayışlı bir esnaftır. Son 10 yıldır her türlü öğrenciyle muhatap olduklarından dolayı öğrencinin dilinden oldukça iyi anlarlar. Ayrıca esnafların da çoğunun evlatları bu şehirde okuduğundan öğrencilere karşı açıkçası bir sempatileri de vardır diyebiliriz. Bu durumu kendileri de yer yer itiraf ediyorlar. Yer yer oldukça sakin ve zaman zaman oldukça hızlı olan bu ilimizde üniversite okumak gerçekten büyük bir avantajdır. Eğlence ve huzur arayan her iki tip insanın da rahatlıkla beklentisini karşılar.

Akademik olarak Eskişehir

Eskişehir akademik olarak üç adet üniversite seçeneği bulunan bir şehirdir. Bu üç üniversitenin birisi teknik üniversitedir. Akademik olarak yıllardır öğrencilere hizmet veren ve hala tercih edilme oranı oldukça yüksek olan bu üniversitelerin tercih edilme sebepleri vardır. Tabi ki Eskişehir’in güzel ruhu ve insanı için tercih edilebilir. Fakat bunun yanı sıra da alacağınız akademik eğitim için tercih de edebilirsiniz.

Örneğin Eskişehir Teknik Üniversitesi, mimarlık ve mühendislik bölümleri ile son zamanlarda fark yaratmayı başarmış bir üniversitedir. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerdeki yüksek puanlı üniversiteler tercih etmek yerine Eskişehir Teknik Üniversitesini de tercih edebilirsiniz. Bu durum diğer üniversitelerde bir fark yaratmayacaktır. Eskişehir’deki tüm üniversitelerin akademik kadroları başarılı bir şekilde ve en duayen insanlar içinden seçilerek oluşturulmuştur. Özellikle Eskişehir Anadolu Üniversitesi akademik kadro bazında Türkiye’nin enlerine girebilecek bir üniversitedir.

Eğitim fakültesi oldukça kalitelidir ve tercih edilmesi öğrenciler tarafından tavsiye edilir. Bunun yanı sıra Eskişehir üniversiteleri geniş arazilere kurulduğu için oldukça büyük kampüs olanaklarına sahiptir. Kampüslerinde kafeterya, kütüphane, spor salonu ve hatta bazen kuaför gibi imkanlar da bulunmaktadır. Devlet üniversitesi olmalarından kaynaklı yemekhanelerdeki yemek fiyatları oldukça uygundur.

Neden Eskişehir’e seyahat edilmeli veya okunmalı?

Eskişehir her zaman gerek tarihi gerek doğası gerekse bir öğrenci şehri olmasıyla hem tatil severlerin hem de öğrencilerin odak noktası haline gelmeyi başarmıştır. Bu yüzden siz de hiç şüphesiz Eskişehir’i her türlü seyahatiniz veya konaklamanız için tercih edebilirsiniz.

Seyahatlerinizde eşsiz bir konfor yaşamanız için Ilgaz Hotel olarak profesyonel kadromuz ile sizlere hizmet vermekteyiz. Şehir merkezinde bulunmanın vermiş olduğu avantaj ile tüm yerleri kolaylıkla ziyaret edebilir, bünyemizde bulunan Emirgan Sütiş ile lezzetli kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

 

Yorumlar Kapalı

Otel Rezervasyon