Eskişehir’in Kültürel Zenginlikleri

Eskişehir millattan önce 3000 yılına dayanan bir tarihe sahiptir. Tarih dönemi boyunca Hititler, Persler, Frigler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Eskişehir adını ise şimdi Porsuk çayının kuzeyinde yer alan eski adıyla Dorylaion şehrinden alınmıştır. Bir çok imparatorluğu ev sahipliği yapılmış olması Eskişehir’i kültürel açıdan oldukça zengin kılmaktadır. Yerli halk, Bulgaristan göçmenleri, Kırım Tatarları ve üniversite dolayısıyla yerleşen öğrencilerle birlikte oluşturulan farklı bir kültüre sahip bir şehirdir. Bu yazımızda Eskişehir halkının sahip olduğu kültürel zenginlikleri tüm detayları ile birlikte sizlere aktaracağız.

Eskişehir'in Kültürel Zenginlikleri

Eskişehir’in Kültürel Zenginlikleri

Eskişehir otel ve konaklama hizmeti sunan Ilgaz Hotels olarak siz değerli ziyaretçilerimizi ağırlamaktan mutluluk duymaktayız. Lüks ve konforun bir arada olduğu konaklama deneyimini sizlere yaşatmak için, profesyonel kadromuzla birlikte hizmet vermekteyiz.

Eskişehir’in Kültürü

Eskişehir'in Kültürü

Eskişehir’in Kültürü

Eskişehir yerel halk ve dernekler tarafından oluşturulan bir çok etkinlik ve festivale sahipken, bunun yanında farklı gelenekler de mevcuttur. Doğum, cenaze, yemek kültürü, asker gönderme, el sanatları, hıdırellez, yerel danslar vb. bir çok farklı kültürel gelenekleri mevcuttur. Şimdi bu gelenek ve kültürlerle ilgili küçük detaylardan sizlere bahsedelim.

Heykelcilik Kültürü

Eskişehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’in sanatçı kişiliğinin katkısıyla, heykeller şehri olarak anılır. Dünya üzerinde ki bir çok sanatçının eserini Eskişehir’de görmeniz mümkün. Bunun yanında bizzat Yılmaz Büyükerşen’in belediye atölyesinde yaptığı 100 adet kadar heykel mevcut. Ayrıca açılmış olan Balmumu Heykel Müzesinde farklı türde sanat eserlerini de görmeniz mümkün.

Doğum Kültürü

Eskişehir’de yeni bir doğum olması sevinç ve neşeyle karşılanır. Eskiden doğum evde ebe yardımıyla yapılırdı. Erkek çocuk olduğunda düşen göbek kordonu cami avlusuna gömülürken, kız çocuğunun göbek kordonu eve gömülerek eve bağlı olması dilenirdi. Doğum yapan kadınların ise kırkı çıkana kadar evden çıkmasına izin verilmez, nazar boncuğu takılır. 40. gün ise kaynamış suya altın atılarak anne ve çocuk birlikte yıkanır. Buna da kırk atma adı verilir. Geçmişte böyle bir geleneğe sahip olunsa da, günümüz de pek nadir köylerde görülmektedir.

Sünnet Kültürü

Sünnet olan çocuk için bir at ve yeterli sayıda fayton ayarlanır. Ata sünnet kıyafetlerini giymiş olan çocuk bindirilir. Arkasındaki faytona ise arkadaşları ve akranları biner. Onları ise çalgıcı ekibi takip eder. Bu şekilde bir konvoy şeklinde, çalgılı çengili yoldan geçilir. Bu sırada evde mevlit okunmuş olur ve çocuğu karşılamak için anne ile baba dışarı çıkar. Çocuk babasından büyükçe bir hediye almadan attan inmez. Daha sonra çocuğun sünnet elbisesine paralar takılır ve tekbirler eşliğinde attan indirilip, kirvesi ile birlikte sünnet ettirilmek üzere evin bir odasına götürülür.

Ölüm Gelenekleri 

Ölüm gelenekleri de tıpkı diğer iller gibi helva kavurmak, dua okumak gibi kalıplaşmış etkinliklerin olduğu bir gelenektir. Fakat bunun dışında sadece Eskişehir’e özel olarak cenaze evinde çocuklar ve kadınlar giyinirler ve erkeklerin camiden çıkmasını beklerler. Ailenin reisi kapıda karşılanır ve bu ona verilen saygıya işarettir. Aile reisi de herkesi teskin etmekle mükelleftir. Cenaze evinde maddi durum iyi ise pide ve ayran ikram edilir. Bunun dışında isteyen çay, kahve ve çerez ikramında da bulunabilir. Yedirilen yiyeceklerin rahmetli kişinin anısına verildiği halk arasında bilinir ve bu yiyecekleri yiyenler rahmetliye dualarını iletirler.

Daha farklı bölgelerde ise komşular dayanışma içerisindedir. Ölenin ailesine herhangi bir iş yaptırılmaz. Hatta ölünün evinde 3 gün boyunca yemek pişirilmez. Eve gelen herkese lokma ve helva ikram edilir.

Askerlik Kültürü

Askerlik merasimi de adeta bir düğün havasında gerçekleşmektedir. Askere gidecek gençler asker kınasını arkadaşlarıyla birlikte düzenler. Müzikler eşliğinde bir kafa dağıtma etkinliği gerçekleştirilir. Vatani görev öncesi kafa dağıtmak, aile veya arkadaş çevresiyle vedalaşmak için düzenlenen bir etkinliktir. Vatani görev Eskişehir halkı için de diğer tüm illerde olduğu gibi kutsal sayılan bir vazifedir. Akrabalar ve büyükler askerin cebine harçlık koyup, hediyeler verirler. Gideceği gün genç akraba ve komşularını gezerek helalleşir.

Eskişehir kültürünü yakından görmek için yerel olarak düzenlenen Eskişehir etkinlikleri ve festivalleri listesini inceleyebilirsiniz.

Eskişehir Düğün Kültürü

Evlenme gelenekleri diğer illerde olduğundan biraz farklıdır. İç Anadolu’da bulunması sebebiyle tabi ki iç Anadolu kültüründen sıkça etkilenmiş bir kültür görmek mümkündür. Bu da Ankara, Kırşehir, Yozgat ve Sivas gibi illerin gelenekleriyle aynı veya benzer geleneklere sahiptir anlamına geliyor. Evlilik gelenekleri Eskişehir’de dünürlük, kız isteme, tuzlu kahve içme vb. gibi merasimler ile başlamaktadır.

Kız isteme esnasında bir mendil günü tayin edilir. Mendil günü yani söz veya nişan günü olarak bilinmektedir. Söz gününe gidildiğinde ise gelen konuk sayısınca tepsiye mendil konur ve konuklara hediye edilir. Bu da emanet edilen mendilin dünürler tarafından alındığı anlamını taşımaktadır. Nişan için kız ve oğlan anneleri bir araya gelerek davet harcı hazırlarlar. Bu harçta bulgur, nohut, yağ, şeker, un ve bir de koyun bulunur. Davet harcının yanında bir de yemek pişirecek aşçı gönderilir. Oğlanın ve kızın babası, kıza altın hediye ederler ve gelin kız oradaki herkesin elini öper. Evin eşyaları kararlaştırılır ve düğün günü belirlenir. Oğlan evinden de arkadaşları tarafından bir tepsiye şeker, fındık, fıstık, leblebi, üzüm vb. gibi çerezler dağıtılır. Bunun dışında düğünden bir gece önce kına gecesi yapılır ve düğün günü dini nikah kıyılarak İç Anadolu bölgesine özgü oyun havaları çalınarak düğün gerçekleşir. Tüm bu gelenekleri yakından görebilmek için Eskişehir konaklama seçeneklerini daha yerel bölgelerden tercih edebilirsiniz.

Bayram Kültürü ve Gelenekleri

Bayram, birlikte ve beraberliğin, eş dost ziyaretleri ile perçinlendiği günlerdir. Bayram hazırlık telaşı kadınlarda ev temizliği, çocuklar için bayram alışverişi ve erkekler için saç tıraşı ile başlar. Arife günü hamur işi yapılır ve komşulara dağıtılır. Ayrıca sabah erkenden kabristan ziyareti yapılır. Bayram sabahı erkekler namaza giderken, çocuklar ve kadınlar bayramlaşma için evin büyüğünün namazdan gelmesini bekler. Bu şekilde sıraya girilir ve bayramlaşılır. Ev içi bayramlaşma sonrası, aile büyükleri ve komşular ziyaret edilir. Çocuklar ise bu sırada tek tek şeker toplamaya ya da harçlık toplamaya gider.

Eskişehir Şenlikleri

Eskişehir farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı için, bir çok kültürü temsil eden dernekler bulunur. Bu dernekler yerel yönetimlerin sağlamış olduğu destekler ile birlikte, kültürel etkinlikler düzenler. Bu etkinlikler festival şeklinde yapılır ve yerel danslarla oyunlarla birlikte ziyaretçilere görsel bir şölen sunulur.

Eskişehir Kültürel Zenginlikleri” başlıklı makalemizde, Ilgaz Business Hotel & Suite olarak yerel kültüre has özelliklerden bahsettik. Daha detaylı kültürel etkinlikler için Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar Kapalı

Otel Rezervasyon