Eskişehir’in Neyi Meşhur | Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir M.Ö 3000 yılına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Tatarlar, Bulgar göçmeni, çevre illerden gelenler ve yerli halkın yemek kültürüne katmış olduğu lezzetler Eskişehir’i gastronomi alanından önemli iller arasında taşımıştır. Köklü bir tarihi olması ve Osmanlı döneminde ipek yolu güzergahı üzerinden olmasıyla, farklı kültürlere ev sahipliği yapılmıştır. Göçün artmasıyla birlikte de, Eskişehir’e özgü yerel lezzetlerde artış yaşanmıştır. Eskişehir’in neyi meşhur, Eskişehir’de ne yenir diyen ziyaretçilere bu noktada sunabileceğimiz bir çok lezzet mevcut.

Eskişehir Buğday, Arpa ve bir çok tarım ürününün yetiştiği bir il olmasıyla birlikte, özellikle hamur işi alanında meşhur olmuş yemeği fazladır. Bunlar arasında Çibörek, Kıygaşa, Haşhaşlı Gözleme ve Göbete bilinen en önemli lezzetler arasındadır. Şehir merkezinden uzaklaşıp, köylere ve diğer il sınırlarına gittikçe görebileceğiniz Eskişehir’e özgü lezzetler artacaktır. 

Şehir merkezinde öğrenci nüfusu ve dış illerden gelenlerin sayısı yoğun olduğundan, yerel lezzetlerle karşılaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Bunlar arasında çibörek, balaban köfte ve yufkalı büryanı bazı restoranlarda ya da mekanlarda bulabilirsiniz. Tabi bu lezzetleri en iyi yapan mekanlara uğramanız oldukça önemli. Eskişehir kahvaltı mekanları açısından oldukça zengin. Bu doğrultu da bir çok kahvaltı yerinde de yerel hamur işi lezzetlerine ulaşabilirsiniz. 

Şimdi Eskişehir’in neyi meşhur diye merak eden ziyaretçilerimiz için, birbirinden lezzetli yerel tatları sıralayalım.

 

Çibörek

Çibörek Lezzeti

Çibörek Lezzeti

Adı Çiğ değil Çibörek diye yazılan ve okunana, Tatar kültürünün katmış olduğu bir lezzettir. Soğan, kıyma ve baharat karışımının yufkanın arasında girmesiyle yapılır. Aşırı lezzetli olmasının yanında oldukça yağlıdır. Özel olarak farklı garnitürlerle yapılan çeşitleri de meşhur. Mantarlı, patatesli ve ıspanaklı olan çeşitleri mevcut. Orijinali yedim demek için mutlaka kıymalı olan çeşidini denemelisiniz. Eskişehir otel ve konaklama hizmeti veren Ilgaz Otelimize yürüme mesafesinde olan bir çok çibörek yapan mekana ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Balaban Köfte

Balaban Köfte

Balaban Köfte

Tatar kültürünün katmış olduğu farklı ve efsane bir lezzet. Kurutulmuş olan pideler ince ince doğranıp, et suyu ile ıslatılır. Ardından üzerine salça sürülüp, yanına yoğurt eklenir. Üzerine ise ızgarada yöresel tarif ile yapılıp, pişirilmiş olan köfte konulur. Son olarak İskender kebabında olduğu gibi kaynatılan tereyağı dökülür ve servis edilir. Balaban Tatar dilinde büyük olan anlamına gelmektedir. Köftelerin büyüklüğünden dolayı bu ismin verildiği düşünülmektedir.

 

Yufkalı Büryan

Eskişehir Yufkalı Büryan

Eskişehir Yufkalı Büryan

Kemiğinden ayrılana kadar kaynatılan tavuk, kemiklerinden kolaylıkla çıkarılacak kıvama getirilir. Ardından iç harcı hazırlanıp, yufka ile sarılır. Efsane bir lezzet haline gelen yufkalı büryan sonra aşama fırında pişirilip, servise hazır hale getirilir.

 

Kıygaşa

Kıygaşa Lezzeti

Kıygaşa Lezzeti

Tarif olarak pişiye benzese de, içine eklenilenler bakımından biraz farklı görünmektedir. Eskişehir’de mayalanmış olan hamurun içine çörek otu eklenir. Ayrıca hamurun açılması esnasında içine soğanlı kıyma atılarak yapılan tariflerde mevcut. Şekil olarak ise İzmir boyozuna benzetebilirsiniz. Ancak lezzeti itibari ile adına kendine has Kıygaşa’dır.

 

Kavurmalı Börek

Eskişehir Kavurmalı Börek

Eskişehir Kavurmalı Börek

Yine tatarlara has olan bir lezzet. Kıyma ve princin harç olarak yaptığı çeşitleri de olmasına rağmen, kavurmalı olanını yemek makbuldur. Genellikle Arife günleri ya da birbirlerini ziyaret edecek akrabalar tarafından yapılıp ikram edilir. Yarım ay şeklinde açılan hamur yufkası yumru şekilde kapatılıp, pişirilir. Ardından bu mükemmel lezzet servisi hazır.

 

Haşhaşlı Gözleme

Haşhaşlı Gözleme

Haşhaşlı Gözleme

Eskişehir’de bu tarz hamurdan yapılan bir çok lezzet ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni buğday yetiştiriciliğinin gelişmiş olmasıdır. Tabi bunlar arasında en çok haşhaşlı gözleme ile karşılaşabilirsiniz. Kütahya’dan Eskişehir’e gelen bir lezzet olduğu düşünülmektedir. Zira Kütahya ilinde de haşhaş ile yapılmış bir çok hamur işi görmeniz mümkün.

 

Abısta

Abısta Lezzeti

Abısta Lezzeti

Çerkez kültüründen gelmiş ve ekmek görevi gören yöresel bir yemektir. Mısır unu, Çerkez peyniri ve tereyağının karıştırılmasıyla yapılmaktadır. Diğer yemeklerin yanında yiyilerek, yemeğin doyuruculuğu arttırılmaktadır. Eski zamanlarda ev hanelerinde toplanılıp, bir araya gelen kadınlar tarafından toplu bir şekilde yapılırmış. Detaylı tarif için Kültür Bakanlığı sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Met ve Nuga Helvası

Nuga Helvası

Nuga Helvası

Adını eskiden oynanan aşık kemiğinden alan bu helva tadı itibariyle pişmaniyeye benzemektedir. Un, yağ, şeker ve su kullanılarak yapılan bu tarif, Met oyununda yenilenler tarafından çekilerek yapılır. Tabi sadece bir hikaye. Ancak yerel lezzet olarak bir çok dükkanlarda bulabilirsiniz. Cevizli ve fıstıklı olan çeşitleri de mevcuttur.

 

Acı Gıcı

Acı Gıcı

Acı Gıcı

Isırgan otunun uzun yaprakları ile dolma sarar gibi yapılan bir lezzettir. Dolma içi hazırlaması yöreden yöreye değişir. Ancak kocalan ısırgan yaprakları, çorba yerine dolma gibi sarılarak kullanılmaktadır. Bazı köylerde yine soğanlık kıyma ile yapılan tariflerine denk gelmeniz mümkün.

 

Ağzı Açık

Ağzı Açık

Ağzı Açık

Hamur ince ve geniş bir şekilde açılır. Ardından kare ya da yuvarlak olarak kesilir. Bazı tariflerde sadece mercimek harcı ile yapılırken, bazı tariflerde kıyma ile yapıldığını görebilirsiniz. 10 x 10 cm’lik bu hamurların üzerine mercimek ya da kıyma harcı eklenip, kenarları kıvrılır. Ardından fırına atılıp, akşam çayında ailecek yenir.

Eskişehir’in neyi meşhur diyen ziyaretçilerimiz için, yenilebilecek meşhur lezzetleri aktardık. Daha farklı lezzetler için, yörelerimizi ziyaret edebilir ve farklı gurmelerden bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar Kapalı

Otel Rezervasyon