Ziyaret Edilmesi Gereken Eskişehir Müzeleri

Eskişehir kültür ve sanat alanda en büyük yatırımın yapıldığı ilçeler arasında yer alır. Büyükşehir belediyesi başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in sanatçı kişiliği sayesinde kentin bir çok noktasın heykel, müze, tiyatro ve sanat eserleri bulunmaktadır. Müzecilik alanında hem kamu tarafından hem de özel sektör tarafından yatırımlar yapılmıştır. Bu noktada ziyaret edilmesi gereken Eskişehir müzeleri listesini yazımızda bulabilirsiniz.

Ilgaz Business otel olarak iş, gezi ve günü birlik seyahatler için gelen misafirlerimizi lüks ve konforun bir arada olduğu otelimizde ağırlamaktan mutluluk duymaktayız. Tepebaşı meydanda yer alan otelimizden, bir çok müze, tiyatro ve alışveriş merkezine yürüme mesafesinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi

Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan Madam Tussaud Müzesinin, Eskişehir’de bir örneğinin kurulmasıyla gerçekleştirilmiştir. Yılmaz Büyükerşen tarafından bağışlanmış olan yerli ve yabancı 200’e yakın ünlü kişinin balmumu heykeli bulunmaktadır. Bunların büyük bir bölümü bizzat başkan tarafından yapılmıştır.

Eskişehir Lületaşı Müzesi

Eskişehir Lületaşı Müzesi

Eskişehir Lületaşı Müzesi

Eskişehir ili Odunpazarı ilçesinde Kurşunlu Cami Külliyesinde bulunmaktadır. Lületaşı ile meşhur olan Eskişehir, yerli ve yabancı bir çok sanatçının yapmış olduğu eserleri bu müzede sergilemektedir. Ayrıca yapılan festivaller aracılığı ile hem bu eserler toplanmakta, hem de müzeye katkı sağlanmaktadır.

Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Sanat Vakfı tarafından kurulmuş olan bu müze yerli ve yabancı sanatçılar tarafından yapılmış olan eserleri müzede sergilemektedirler. Vakfın amacı Eskişehir’i modern sanatın birleştiği bir nokta haline getirmek. Bu doğrultuda sanatın ve sanatçının geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde gerçekleştirilmektedir.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir’in bir çok ilçesinden toplanan eski eserler 1945 yılında Aladdin Cami’sindeki bir depoda toplanmıştır. İlerleyen yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Eti firması arasında müze inşaatına yönelik anlaşma yapılmıştır. 2010 yılında tamamlanan Eti Arkeoloji müzesinde; Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan 22.000’e yakın eser sergilenmeye başlanmıştır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Türkiye’nin ilk cam üzerine yapılmış Çağdaş Cam Sanatı müzesidir. Cam üfleme sanatı ile yapılmış 125’e yakın eser Odunpazarı ilçesinde yer alan bu müzede sergilenmektedir. Müzede sadece cam sanatı değil, diğer sanat dallarına ait eserler de sergilenmektedir.

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Odunpazarı belediyesi tarafından 2016 yılında restore edilip, Tayfun Talipoğlu Daktilo müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzede gazeteci ve televizyon yapımcısı olan Tayfun Talipoğlu ile bazı gazetecilerin bağışları üzerine temin edilen daktilolar sergilenmektedir.

Eskişehir TCDD Müzesi

Eskişehir TCDD Müzesi

Eskişehir TCDD Müzesi – Eskişehir Müzeleri

1997 yılında Eskişehir Tepebaşı TCDD şube şefliğinde bulunan soba ve eski eşyaların boyanıp sergilenmesiyle, müze kurulması fikri akıllara gelmiştir. 106 yıllık binada kurulan müzede 100 yaşının üzerinde eserler sergilenmektedir.

En çok ziyaret edilen Eskişehir müzerini yukarıdaki listede sizlerle paylaştık. Ayırcı Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet  Tarihi Müzesi, Devrim Arabaları Müzesi, Ahşap Eserler Müzesi. Eskişehir Kurtuluş Müzesi, Eskişehir Havacılık Müzesini gezerek farklı deneyimler edinebilirsiniz.

Eskişehir’de gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzelerimizi sizlerle paylaştık. Daha detaylı bilgi için hem Kültür Turizm Bakanlığı sitesini, hem de yerel belediyelere ait paylaşımları inceleyebilrisiniz.

 

Yorumlar Kapalı

Otel Rezervasyon